هارت کامونیکیتور امرسون

هارت کامونیکیتور امرسون؛ تنظیمات آسان تجهیزات ابزار دقیق

یکی از تجهیزات پر استفاده در صنایع مختلف، کارخانجات و واحدهای تولیدی و صنعتی و … ابزار هارت کامونیکیتور امرسون (EMERSON HART Communicator) می باشد. ابزاری که بسیاری از ارتباطات بین اجزای مختلف خطوط پروژه ها و تنظیمات آن ها را به راحتی برای اپراتورها میسر می کند. در این مقاله قصد داریم مطالب و موضوعات مهمی و جذابی را در رابطه با پروتکل بسیار کاربردی با نام هارت کامونیکیتور امرسون به اشتراک بگذاریم.

هارت کامونیکیتور امرسون؛ تنظیمات آسان تجهیزات ابزار دقیق

پروتکل هارت چیست؟

هارت (HART) در واقع یک پروتکل است. پروتکل ها در واقع شیوه نامه، دستورالعمل ها و به عبارت دقیق تر قوانینی هستند که برای ارتباط بین افراد، سازمان ها، سیستم ها و … طرح ریزی و تصویب می شوند. پروتکل هارت نیز یک پروتکل ارتباطی بین تجهیزات موجود در فرآیندها، پروژه های صنعتی و … می باشد. هارت کامونیکیتور امرسون نیز نوعی پروتکل ارتباطی کاربردی و مؤثر است که توسط شرکت امرسون طراحی و ساخته شده است.

اگر بپرسید که چرا بر روی این پروتکل نام هارت (HART) گذاشته اند، در پاسخ عنوان می کنیم که کلمه هارت مخفف عبارت انگلیسی Highway Addressable Remote Transducer است. معنای این عبارت، مبدل کنترل کننده از راه دور می باشد.

اگر بخواهیم مثالی ساده از استفاده از پروتکل ها در زندگی روزمره بزنیم، می توانیم به صحبت کردن بین افراد به زبان فارسی اشاره کنیم. در واقع زبان فارسی شیوه نامه یا قانون صحبت کردن بین ما است و از طریق این زبان فارسی که در واقع همان پروتکل ارتباطی ما است می توانیم به راحتی منظور و خواسته هایمان را به یکدیگر منتقل کنیم.

پروتکل هارت چیست؟

کاربرد و هدف ایجاد پروتکل هارت (HART Protocol)

پروتکل هارت یک پروتکل جهت ارتباط بین اجزای مختلف یک سیستم نظیر سنسورهای مختلف، واحد کنترل و … است. یکی از کاربردهای هارت کامونیکیتور امرسون، کالیبره نمودن تجهیزات و ابزار دقیق است. در واقع یک شیوه نامه و زبان قابل فهم برای تجهیزات مختلف است که هنگام کالیبره کردن ابزار به آن ها می فهماند می بایست چه تغییراتی و به چه مقدار و در چه جهتی داشته باشند.

تا اینجای کار متوجه شدیم که پروتکل هارت یک زبان مشترک بین یک دستگاه با سایر دستگاه های موجود در یک فرآیند یا سیستم است. فرض کنید که ما یک ترانسمیتر داریم که می خواهیم آن را کالیبره کنیم. پروتکل هارت یکی از روش هایی است که با استفاده از آن می توانیم این کار را انجام بدهیم.

پروتکل هارت زبانی است که بر روی هارت کامونیکیتور امرسون قرار داده شده است و زبان مشترک بین کامونیکیتور و ترانسمیتر خواهد بود. این زبان مشترک پیام های ما را که توسط سیگنال هایی که از دستگاه هارت کامونیکیتور امرسون ارسال می شوند، به ترانسمیتر می رساند و به آن می فهماند که چه تغییراتی را به منظور انجام کالیبراسیون می بایست بپذیرد.

مشخصات پروتکل هارت مورد استفاده در هارت کامونیکیتور امرسون

پروتکل هارت یک پروتکل دو طرفه است. دو طرفه بودن پروتکل هارت به این معناست که هنگام برقراری ارتباط بین هارت کامونیکیتور امرسون و دستگاه دیگر نظیر ترانسمیتر، دستگاه کامونیکیتور یک سری دیتا و پارامتر اولیه را برای دستگاه متناظر یعنی ترانسمیتر ارسال می کند و ترانسمیتر هم این مقادیر را دریافت می کند و در مقابل ترانسمیتر نیز می تواند داده یا پیغامی را به هارت کامونیکیتور امرسون بفرستد.

تمامی این ارتباطات توسط یک سیستم میزبان که می تواند یک رایانه شخصی باشد پردازش و تجزیه و تحلیل می شوند. در واقع در یک سیستم ممکن چندین ترانسمیتر سطح، فشار و دما وجود داشته باشد، معمولا تمامی این اجزا مجهز به پروتکل هارت هستند تا بتوانند دیتاها را برای یکدیگر ارسال کنند.

سپس داده های ارسال شده توسط هارت کامونیکیتور امرسون جمع آوری می شود و در صورت نیاز تغییرات در کالیبراسیون و تصحیحات مورد نیاز برای دستگاه ها به آن ها ارسال می شود. در واقع پروتکل هارت موجود در هارت کامونیکیتور امرسون و ترانسمیترها و شیرهای کنترلی و واحد کنترل و … عاملی امن و کارا جهت نظارت بر سلامت و بهینه سازی روند فعالیت کل پروژه خواهد بود.

هارت کامونیکیتور امرسون؛ ابزار دقیق معروف و معتبر و کارا

هارت کامونیکیتور امرسون که به نام رابط پرتال فیلد کامیونیکیتور نیز شناخته می شود، یک دستگاه ارتباطی مبتنی بر پروتکل هارت می باشد که توسط شرکت آمریکایی امرسون طراحی و تولید شده است. دستگاه های مبتنی بر پروتکل هارت به Hand Held Communicator شناخته می شوند که هارت کامونیکیتور امرسون یکی از معتبرترین و باکیفیت ترین این دستگاه ها می باشد.

هارت کامونیکیتور امرسون؛ ابزار دقیق معروف و معتبر و کارا

تجهیزات برند امرسون در فروشگاه های ابزار دقیق بسیار پر تقاضا و پرفروش و در صنایع مختلف نیز بسیار متداول هستند. دستگاه هارت کامونیکیتور امرسون مدل EMERSON HART Field Communicator 475 یکی از دستگاه های بسیار معروف و شناخته شده است که در اکثریت قریب به اتفاق بازارهای عرضه و فروش تجهیزات ابزار دقیق یافت می شود.

هارت کامونیکیتور امرسون به نوعی یک دستگاه هارت کالیبراتور است که دستگاه های دیگر موجود در یک سیستم را که در آن ها سیستم های پشتیبانی کننده از فیلدباس های هارت (HART) و فونداسیون (FUNDATION) تعبیه شده باشد را پوشش می دهد. این دستگاه همچنین با نام فیلد کامونیکیتور 475 امرسون نیز شناخته می شود. قابل ذکر است که همه دستگاه های ابزار دقیق موجود در بازارهای ایران توسط هارت کامونیکیتور امرسون قابل پوشش دهی هستند.

هارت 275، هارت 375 و نسخه جدیدتر آن ها

نسخه قدیمی مدل EMERSON HART Field Communicator 475، هارت 375 بوده است که در نسخه جدید یعنی هارت 475 به روزتر شده است و امکانات و گزینه های کاربردی جدیدتری به آن افزوده شده است. نسخه های جدیدتری نیز در سال های اخیر به بازار عرضه شده اند که صفحه ای تماماً لمسی دارند و کار کردن با آن ها و ورود دیتاها به آن ها به شکل ساده تر و راحت تری انجام می گیرد.

در واقع محصولات ابزار دقیق کامونیکیتور شرکت امرسون (EMERSON COMMUNICATOR) شامل طیف متنوعی از محصولات هارت کالیبراتور بوده است که در انواع هارت 275، هارت 375، هارت کالیبراتور 475 امرسون و … طراحی و تولید شده اند. هارت 275 و هارت 375 نیز هم اکنون در بازار موجود بوده و به دلیل قابلیت های مهم و ویژگی های کیفی بالایی که دارند بسیار پر تقاضا و پر فروش هستند.

هارت 275، هارت 375 و نسخه جدیدتر آن ها

هارت کامونیکیتور امرسون چیست؟

هارت کامونیکیتور امرسون در واقع یک شبکه سنسور (که به مبدل یا ترانسدیوسر نیز شناخته می شود) است که آدرس یا آی پی مخصوص به خود را داشته و این قابلیت را دارد که به طور مستقیم و از راه دور در دسترس قرار گیرد. از مزایای اصلی هارت کامونیکیتور امرسون و سایر دستگاه های پشتیبانی کننده از پروتکل هارت همین قابلیت کنترل از راه دور آن ها است که قابلیتی بسیار کاربردی به شمار می رود.

در واقع با استفاده از این ویژگی می توان از راه دور و در جایی مانند اتاق کنترل، تمامی تجهیزات ابزار دقیق را رصد کرد و تنظیمات و کالیبراسیون های لازم برای هر کدام را به آن ها ارسال نمود. این مسئله خصوصاً در زمان هایی خود را نشان می دهد که به دلیل حرارت های بالا یا شرایط سخت محیط پروژه، نتوان به راحتی دسترسی نزدیک به ترانسمیتر یا سایر دستگاه های ابزار دقیق داشت.

عملکرد هارت کالیبراتور امرسون

هارت کامونیکیتور امرسون که به هارت کالیبراتور نیز معروف است، از یک استاندارد ویژه جهت برقراری ارتباط با تجهیزات دیگر سیستم استفاده می کند که استاندارد FSK نام دارد. FSK مخفف عبارت Frequency Shift Keying است. پروتکل هارت با استفاده از این استاندارد، سیگنال های دیجیتال را بر روی سیگنال های آنالوگ در بازه 4 تا 20 میلی آمپر سوار می کند.

سیگنال های دیجیتال می توانند اطلاعاتی نظیر مشخصات دستگاه، داده های کالیبراسیون و تنظیمات خطاها را ارسال کنند. قابلیتی که توسط سیگنال های آنالوگ موجود در بازه 4 تا 20 میلی آمپر قابل انجام نیست. قابل ذکر است که پروتکل هارت می بایست توسط تمامی دستگاه های موجود در این ارتباطات پشتیبانی شود تا ارتباط مؤثری برقرار گردد.

هنگامی که سیگنال آنالوگ 4 تا 20 میلی آمپر از مجرای هارت کامونیکیتور امرسون عبور می یابد، همزمان سیگنال دیجیتال نیز می تواند در هر ثانیه بین دو تا سه بار به روز رسانی شود. دستگاه هایی که در آن ها پروتکل هارت تعبیه شده است، به منظور برقراری ارتباط و جایگیری در حلقه های ابزار دقیق، نیاز به مینیمم امپدانس حلقه با حدود 230 اهم دارند.

هارت کامونیکیتور امرسون چیست؟

استفاده همزمان از سیگنال آنالوگ و سیگنال دیجیتال در هارت کالیبراتور امرسون

پروتکل هارت مورد استفاده در هارت کامونیکیتور امرسون این قابلیت مهم را دارد که با استفاده از سیگنال استاندارد صنعتی که همان سیگنال آنالوگ 4 تا 20 میلی آمپر است، اطلاعات و دیتاها را با سیستم ها و ابزارهای اتوماسیون جدید و قدیمی مبادله کند، در حالی که قابلیت انتقال داده های دیگر از طریق سیگنال دیجیتال و بر روی زوج سیم در حال استفاده وجود دارد.

سیگنال دیجیتال قابل استفاده در پروتکل ارتباطی موجود در هارت کامونیکیتور امرسون از دو فرکانس بهره گیری می کند. یکی فرکانس 1200 هرتز است که به نوعی نماینده بیت یک (1) می باشد و دیگری فرکانس 2200 هرتز است که نماینده بیت صفر (0) است.

این فرکانس ها امواج از نوع سینوسی دارند که به منظور برقراری همزمان ارتباط آنالوگ و دیجیتال، بر روی جریان مستقیم سیگنال Analog درون سیم ها سوار می شوند. از آن جایی که سیگنال FSK دارای مقدار میانگین صفر است، تاثیر سوئی بر روی سیگنال Analog 4 تا 20 میلی آمپر نخواهد داشت.

نحوه به روز رسانی هارت کامونیکیتور امرسون 475 به نسخه ایکس تری (X.3)

هارت 375 و 475 را می توان به راحتی به نسخه های جدیدتر به روز رسانی یا آپگرید نمود و به عبارتی ارتقا داد. این کار در پنج گام قابل انجام است:

گام اول: استفاده از Easy Upgrade Utility ورژن 3 یا ورژن های بالاتر برای نصب ساده تر و کامل نسخه X.3

گام دوم: پس از نصب نرم افزار آپگرید، انتخاب دکمه به روز رسانی نرم افزار 475 در کامپیوتر

گام سوم: دریافت فایل جدید یعنی نسخه X.3

گام چهارم: استفاده از رم ریدر جهت به روز رسانی پروتکل هارت در دستگاه کامونیکیتور

گام پنجم: ثبت پیوندها و گزینه های به روز رسانی فیلد کامونیکیتور

نکته قابل توجه در این بخش این است که اگر چنانچه اقدام به خرید هارت کامونیکیتور امرسون کرده باشید درون پک دستگاه یک لوح فشرده قرار دارد که درون آن راهنمای به روز رسانی و برنامه های مورد نیاز وجود دارد.

مشخصات ساختاری و عملکردی هارت کامونیکیتور امرسون

دستگاه هارت کامونیکیتور امرسون در دو نوع با سیم و بی سیم موجود می باشد. نوع با سیم آن از دو قطعه سیم جهت برقراری ارتباط و کالیبره کردن تجهیزات استفاده می کند. این دو سیم به محدوده بالای دستگاه هارت کامونیکیتور امرسون متصل هستند که برای کالیبره نمودن هر دستگاهی دو سر دیگر این سیم ها به سوکت های مخصوص به خود در دستگاه متناظر متصل می گردند.

نحوه به روز رسانی هارت کامونیکیتور امرسون 475

کلیدهای ورودی بزرگ

هارت کامونیکیتور امرسون بر روی بدنه خود برخوردار از کلیدهای ورود دیتا و کلیدها ناوبری بزرگی می باشد که موجب می شوند بتوان به راحتی و سهولت با استفاده از یک دست از کامونیکیتور استفاده کرد. همچنین این ویژگی ها باعث می شوند که اپراتور در زمانی که دستکش به دست دارد نیز از دستگاه استفاده کند و به راحتی داده ها را وارد و ارسال نماید.

صفحه نمایش مقاوم در برابر شوک و ضربه

به دلیل استفاده از هارت کامونیکیتور امرسون در شرایط سخت و محیط های صنعتی با درجه حرارت بالا، امکان وارد آمدن شوک حرارتی یا ضربات محکم به بدنه و ساختار دستگاه وجود خواهد داشت. از این رو جنس بدنه و خصوصاً صفحه نمایش این هارت کامونیکیتور به گونه ای طراحی و ساخته شده است که بتواند در مقابل این شوک ها و آسیب ها مقاومت و استحکام کافی را داشته باشد.

قابلیت ارتباطی بلوتوث

رابط پرتال هارت کامونیکیتور امرسون مجهز به محافظ پلاستیکی است که موجب ایمنی بیشتر کامونیکیتور در محیط کار می شود. بلوتوث از ویژگی های ارتباطی کاربردی هارت کامونیکیتور امرسون می باشد. این دستگاه را می توان به بیش از 1300 ابزار دقیق برخوردار از پروتکل فیلدباس و هارت متصل نمود.

نسخه 475 هارت کامونیکیتور امرسون از صفحه نمایش لمسی بهره می برد که تمام رنگی می باشد. سیستم این کامونیکیتور علاوه بر برخورداری از حافظه داخلی مجهز به یک کارت حافظه خارجی با ظرفیت یک گیگابایت است. یکی از مشخصات جذاب این دستگاه این است که می توان بک آپ یا فایل پشتیبان از داده های سیستم آن تهیه نمود.

باتری لیتیم قابل شارژ

هارت کامونیکیتور امرسون مجهز به یک باتری یون لیتیم است که ضامن طول عمر بالای دستگاه و از همه مهم‌تر ماژول قدرتمند آن می باشد. این باتری قابل شارژ بوده و در بسته بندی محصول، شارژر نیز در نظر گرفته شده است. تجربه و آزمایشات مختلف نشان داده اند که کیفیت طراحی و ساخت این کامونیکیتور یا کالیبراتور به گونه ای است که زمانی که در بخش های مختلف پروژه مورد استفاده قرار می گیرد، می توان به دقت و صحت نتایج آن اطمینان کامل داشت.

هارت کالیبراتور امرسون از چند زبان زنده دنیا نظیر انگلیسی، ژاپنی، چینی، آلمانی و … پشتیبانی می کند. در بخش تنظیمات این دستگاه می توان زبان مورد نظر را فعال کرد.

مشخصات ساختاری و عملکردی هارت کامونیکیتور امرسون

ملاحظات و نحوه استفاده از صفحه نمایش هارت کامونیکیتور امرسون

در نسخه 475 همانطور که پیشتر عنوان شد، صفحه نمایش به صورت لمسی در دسترس می باشد. امکان ورود اطلاعات و تغییر محتوای داده ها توسط گزینه های کاربردی در نظر گرفته شده در این صفحه نمایش وجود دارد. این دستگاه مجهز به یک قلم مخصوص جهت ورود داده ها به سیستم است. همچنین دکمه های ناوبری موجود در بدنه کالیبراتور نیز برای انتخاب منوها و گزینه های موجود در صفحه تعبیه شده اند.

منوی اصلی صفحه نمایش منوی پیشفرض آن است که با انتخاب گزینه های مختلف آن و سپس فشردن دکمه یا آیکون اینتر (Enter) می توان به بخش های دیگر و جزئیات کاربردی منوی مورد نظر ورود پیدا کرد. با دو بار ضربه زدن و در واقع لمس کردن زیرمنوهای دیگر دستگاه، صفحه مخصوص به تنظیمات آن زیر منو باز خواهد شد و می توان داده های لازمه را وارد نمود و تغییرات مورد نیاز را انجام داد.

در رابطه با استفاده از صفحه نمایش هارت کامونیکیتور امرسون ملاحظاتی وجود دارند که می بایست مورد توجه واقع شوند. برای وارد کردن داده ها و اعمال تنظیمات به سیستم کامونیکیتور لازم است که از قلم خود دستگاه و یا با ابزارهای ایمن و باریک استفاده شود. هر چند که تأکید می کنیم به منظور دریافت دقیق ترین کارایی و طول عمر بالای دستگاه، استفاده از قلم خود دستگاه ارجحیت دارد و توصیه می شود.

بهتر است از ابزارهایی که تیز هستند و لبه های تیز و برنده دارند روی صفحه نمایش استفاده نشود. قطعاتی این‌چنینی به صفحه نمایش آسیب وارد می کنند. اگر به هر دلیلی صفحه نمایش هارت کامونیکیتور امرسون با مشکل و آسیب مواجه شد، به هیچ عنوان به زور پیچ گوشتی و … اقدام به باز کردن و تعمیر آن نکنید. تنها جایی که قابلیت تعمیر یا تعویض صحیح و اصولی صفحه نمایش این دستگاه را دارد، مرکز مجاز پیشنهاد شده از جانب نمایندگی معتبر عرضه و فروش دستگاه کالیبراتور می باشد.

آیکون های کاربردی زیادی در صفحه نمایش کامونیکیتور وجود دارند. آیکون هایی نظیر Back و Close که به ترتیب برای بازگشت به صفحه یا منوی قبلی و خروج از صفحه یا برنامه مورد استفاده قرار می گیرند. نکته مهم در مورد صفحه نمایش هارت کامونیکیتور امرسون این است که این صفحه نمایش قابلیت کالیبره شدن دارد و اگر به هر دلیلی منوها به درستی نمایش داده نشوند، می توان با کالیبره کردن صفحه نمایش، آن را به تنظیمات پیشفرض و صحیح کارخانه بازگرداند.

نحوه استفاده از صفحه کلید دستگاه EMERSON HART Field Communicator 475

بر روی بدنه دستگاه کامونیکیتور صفحه کلیدی متشکل از چندین دکمه لحاظ شده است. در ادامه به بررسی کاربرد و عملکرد این دکمه ها خواهیم پرداخت.

صفحه نمایش هارت کامونیکیتور امرسون

آیکون بلوتوث

برای روشن کردن بلوتوث دستگاه می بایست از منوی Listen for PC این گزینه را فعال نمود. پس از روشن شدن این قابلیت، آیکون و نماد مخصوص آن بر روی صفحه نمایش دستگاه با رنگ آبی روشن و قابل مشاهده می شود.

دکمه روشن و خاموش (POWER)

با استفاده از دکمه پاور می توان هارت کامونیکیتور امرسون نسخه 475 را روشن یا خاموش کرد و همچنین می توان آن را در وضعیت Standby قرار داد. برای اینکه یک حالت پیشفرض برای فشردن دکمه پاور در نظر بگیرید، لازم است این کار در منوی تنظیمات کامونیکیتور لحاظ شود.

لازم به ذکر است افرادی که به تازگی هارت کامونیکیتور امرسون را تهیه کرده اند و برای اولین بار از آن استفاده می کنند، بدانند که با فشار دادن دکمه POWER و به محض روشن شدن دستگاه، نور سبز رنگی از این دکمه قابل مشاهده خواهد شد که نشان دهنده روشن بودن دستگاه است. هنگام استفاده از دستگاه این نور سبز رنگ به صورت نور ثابت روشن خواهد ماند و هنگامی که دستگاه در وضعیت Standby قرار داده شد، این نور به حالت چشمک زن در می آید.

نکته مهم و جالب در رابطه با عملکرد هارت کامونیکیتور امرسون این است که اگر در شرایطی که داده های در حال ارسال در سیستم وجود داشته باشند یا یک دستورالعملی در حال اجرا باشد، فشردن دکمه پاور به منظور خاموش کردن دستگاه موجب ظاهر شدن یک پیغام هشدار به اپراتور می شود که به او یادآور می شود که دستگاه در حال انجام ماموریت است.

در چنین مواقعی اگر ادامه اجرای ماموریت موردنظر برایتان اهمیتی ندارد می توانید با انتخاب گزینه ok دستگاه را خاموش کرده یا در وضعیت استندبای قرار دهید و اگر از خاموش کردن دستگاه منصرف شده اید می توانید گزینه cancel را انتخاب کنید تا ادامه فعالیت سیستم به طور کامل تا انتها انجام شود.

دکمه های ناوبری

این دکمه ها این امکان را میسر می سازند که اپراتور به راحتی بین منوها و صفحات تنظیمات جابه جا شود. با استفاده از این دکمه های ناوبری می توانید در منوی اصلی، گزینه های مورد نظر خود را انتخاب کنید و با فشردن دکمه Enter آن منو یا صفحه را باز کنید. در منوهای دیگر جهت باز کردن گزینه های کاربردی منو می توانید از دکمه ناوبری راست رو استفاده کنید و جهت بازگشت به منوی قبلی نیز دکمه ناوبری چپ رو قابل استفاده می باشد.

EMERSON HART Field Communicator 475

دکمه Enter

با استفاده از این دکمه می توانید یک صفحه از منوی دلخواهتان را باز کنید یا یک عملکرد را فعال کنید. به طور مثال با انتخاب این دکمه، زمانی که پیامی با گزینه های cancel یا ok برایتان ظاهر می شود، می توانید برنامه را بسته یا مجددا فعال کنید.

دکمه TAB

دکمه TAB این قابلیت را برای اپراتور فراهم می کند که بین کنترل ها و منوهای مشخص، حرکت کند. جهت حرکت و جا به جایی بین سرتیتر منوها توسط این دکمه، از چپ به راست و در مسیر ردیف های آیکون ها می باشد.

صفحه کلید حروف الفبا و ارقام

صفحه کلیدی بر روی بدنه و نمای اصلی هارت کامونیکیتور امرسون تعبیه شده است که شامل 9 دکمه است. در هر دکمه تعدادی حرف، عدد، کاراکتر و نماد لحاظ شده است که برای ورود هر یک از این حروف می بایست چند بار همان دکمه را فشار داد تا به حرف یا رقم مورد نظر برسد. برای مثال می توان گفت چنانچه اپراتور بخواهد حرف Z را تایپ کند، می بایست دکمه شماره 9 را به تعداد 4 بار پشت سر هم و سریع بفشارد.

دکمه Back light

برای انجام تنظیمات نور صفحه نمایش هارت کامونیکیتور امرسون می توانید از دکمه Back light استفاده کنید. چهار نوع شدت نور برای این صفحه نمایش توسط این دکمه قابل تنظیم می باشد و مسئله مهم که می بایست متذکر شویم این است که تنظیم های شدت نور بالاتر اثر مستقیم و زیادی بر مصرف باتری دستگاه خواهد داشت.

همچنین نکته جالب توجه این است که این نسخه این قابلیت را دارد که با استفاده از تنظیمات تایمرهای مشخصی، مدت زمان روشن بودن نور زمینه را در صورت عدم عملکرد خاص دستگاه، تنظیم کرد. در واقع این تایمرها برای کمک به حفظ مدت زمان بیشتر در عملکرد باتری هارت کامونیکیتور امرسون در طراحی و ساخت آن در نظر گرفته شده اند.

دکمه Function یا FN

برخی از دکمه های موجود در بدنه و صفحه نمایش دستگاه هارت کالیبراتور می توانند چندین قابلیت و عملکرد متفاوت داشته باشند. بهره مندی از این قابلیت های متنوع توسط فعال کردن دکمه Function امکان پذیر خواهد بود. هنگامی که این دکمه روشن می شود، در گوشه سمت چپ آن، نور نارنجی رنگی مشخص می شود که هنگام خاموش یا غیرفعال بودن آن اثری از این نور نخواهد بود.

هارت کامونیکیتور امرسون و طیف وسیع مدل های قابل عرضه

هارت کامونیکیتور امرسون 475 در مدل ها و طرح های مختلفی طراحی و ساخته می شود. تمامی این مدل ها از قابلیت های اصلی و کلی نسخه هارت 475 پشتیبانی می کنند و تنها در برخی جزئیات یا کاربردها با یکدیگر تفاوت هایی دارند.

از جمله طیف متنوع مدل های هارت کامونیکیتور امرسون 475 می توان به مدل های EMERSON 475 HP1EKLUGMTAS، EMERSON 475 HP1EKLUGMT، emerson 475 FP1EKLUGMT و هارت کامونیکیتور مدل EMERSON 475 FP1EKLUGMTS اشاره کرد.

هارت کامونیکیتور امرسون و طیف وسیع مدل های قابل عرضه

همچنین این دستگاه قابلیت اتصال و بهره گیری از انواع لوازم یدکی را دارد. از جمله لوازم یدکی مناسب برای هارت کامونیکیتور امرسون می توان از موارد زیر نام برد:

  • Ruggedized 250 Ohm Load Resistor 00275-0096-0001
  • Power Supply/Charger (Li-Ion/NiMH) US/UK/EU
  • Lead Set with connectors 00375-0004-0001
  • Magnetic Hanger 00475-0005-0004
  • Technical Training CD 00475-0050-TRN1
  • Bluetooth Adapter (Note 1) 00475-0018-0023
فیلم معرفی دستگاه هارت کالیبراتور

پروتکل هارت یک پروتکل جهت ارتباط بین اجزای مختلف یک سیستم نظیر سنسورهای مختلف، واحد کنترل و … است. یکی از کاربردهای هارت کامونیکیتور امرسون، کالیبره نمودن تجهیزات و ابزار دقیق است. در واقع یک شیوه نامه و زبان قابل فهم برای تجهیزات مختلف است که هنگام کالیبره کردن ابزار به آن ها می فهماند می بایست چه تغییراتی و به چه مقدار و در چه جهتی داشته باشند.

پروتکل هارت یک پروتکل دو طرفه است. دو طرفه بودن پروتکل هارت به این معناست که هنگام برقراری ارتباط بین هارت کامونیکیتور امرسون و دستگاه دیگر نظیر ترانسمیتر، دستگاه کامونیکیتور یک سری دیتا و پارامتر اولیه را برای دستگاه متناظر یعنی ترانسمیتر ارسال می کند و ترانسمیتر هم این مقادیر را دریافت می کند و در مقابل ترانسمیتر نیز می تواند داده یا پیغامی را به هارت کامونیکیتور امرسون بفرستد.

تمامی این ارتباطات توسط یک سیستم میزبان که می تواند یک رایانه شخصی باشد پردازش و تجزیه و تحلیل می شوند. در واقع در یک سیستم ممکن چندین ترانسمیتر سطح، فشار و دما وجود داشته باشد، معمولا تمامی این اجزا مجهز به پروتکل هارت هستند تا بتوانند دیتاها را برای یکدیگر ارسال کنند.

سیگنال دیجیتال قابل استفاده در پروتکل ارتباطی موجود در هارت کامونیکیتور امرسون از دو فرکانس بهره گیری می کند. یکی فرکانس 1200 هرتز است که به نوعی نماینده بیت یک (1) می باشد و دیگری فرکانس 2200 هرتز است که نماینده بیت صفر (0) است.

این فرکانس ها امواج از نوع سینوسی دارند که به منظور برقراری همزمان ارتباط آنالوگ و دیجیتال، بر روی جریان مستقیم سیگنال Analog درون سیم ها سوار می شوند. از آن جایی که سیگنال FSK دارای مقدار میانگین صفر است، تاثیر سوئی بر روی سیگنال Analog 4 تا 20 میلی آمپر نخواهد داشت.

به دلیل استفاده از هارت کامونیکیتور امرسون در شرایط سخت و محیط های صنعتی با درجه حرارت بالا، امکان وارد آمدن شوک حرارتی یا ضربات محکم به بدنه و ساختار دستگاه وجود خواهد داشت. از این رو جنس بدنه و خصوصاً صفحه نمایش این هارت کامونیکیتور به گونه ای طراحی و ساخته شده است که بتواند در مقابل این شوک ها و آسیب ها مقاومت و استحکام کافی را داشته باشد.

صفحه کلیدی بر روی بدنه و نمای اصلی هارت کامونیکیتور امرسون تعبیه شده است که شامل 9 دکمه است. در هر دکمه تعدادی حرف، عدد، کاراکتر و نماد لحاظ شده است که برای ورود هر یک از این حروف می بایست چند بار همان دکمه را فشار داد تا به حرف یا رقم مورد نظر برسد. برای مثال می توان گفت چنانچه اپراتور بخواهد حرف Z را تایپ کند، می بایست دکمه شماره 9 را به تعداد 4 بار پشت سر هم و سریع بفشارد.

اشتراک گذاری این صفحه در شبکه های اجتماعی

keyboard_arrow_up